sobota, 31 marca 2012

Cosplay

Ostatnio dość sporo pisałam o Korei, więc przyszedł czas na Japonię. Ta notka jest poświęcona kolejnemu zwariowanemu stylowi, który można spotkać na ulicach Tokio.


Cosplay, czyli styl kostiumowy to przebieranie się za postaci z mang, anime i gier wideo. Jest to subkultura, która ma specjalne sklepy, imprezy oraz kawiarnie. 

Japonki nazywane shojo przyjeżdżają do Harajuku kiedy tylko mogą, za pomocą kolejki Yamanote. Łazienki znajdujące się w niej zostały specjalnie powiększone z ich powodu oraz dodano ogromne lustra, ponieważ dziewczyny przebierają się tam w swoje stroje. Po wyjściu na zewnątrz wcielają się w postać, za którą się przebrały, kopiują jej ruchy, miny i całą resztę. Stroje, które noszą są zazwyczaj przez nie wykonane. Organizuje się nawet konkursy, na których są wybierane najlepsze kostiumy.






wtorek, 27 marca 2012

Koreańskie zwyczaje w życiu codziennym

Każda kultura ma swoje zwyczaje. Niekiedy podobne do innych, a czasem zupełnie inne. Ten post jest poświęcony właśnie temu tematowi, abyśmy jadąc do Korei nie popełniali gaf. Co prawda na nas jako na obcokrajowców przymknięto by oko, lecz znając tamtejsze zwyczaje zrobimy dużo lepsze wrażenie. 


Na wszelkiego rodzaju spotkaniach podstawową zasadą jest to, że wchodząc trzeba pokłonić się do każdej z osób. Należy pamiętać również, iż osoby młodsze oraz o niższym statusie kłaniają się pierwsze. Gdy wychodzimy obowiązuje to samo, co na początku, czyli znowu kłaniamy się do wszystkich.

Kiedy wchodzimy do czyjegoś domu bardzo ważne jest, aby zdjąć buty i zostawić je w specjalnym przedsionku służącym do tego. Można założyć ciapy lub chodzić na boso. Spóźnienia do 30 minut zazwyczaj są akceptowalne. Po wejściu witamy się kłaniając. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na jakiś posiłek musimy poczekać chwilę, aż zostanie nam wskazane miejsce przy którym będziemy siedzieć. Należy pamiętać, że jedzenie zaczynają najstarsi oraz, że wypadałoby chociaż spróbować każdej z potraw. Wymachiwanie i gestykulowanie pałeczkami podczas posiłku uchodzi za bardzo niekulturalne, a wszelkie skorupki, kostki lub ostki odkłada się na dodatkowy talerzyk, albo stół. Gdy gospodarz za pierwszym razem zaproponuje nam dokładkę powinniśmy odmówić, a gdy powtórzy propozycję lub będzie nalegał możemy się zgodzić. Jeśli skończyliśmy posiłek nasz talerz powinien być pusty, a pałeczki odłożone na specjalną podstawkę, albo stół. 


sobota, 24 marca 2012

Koreańska grzywka

Koreańska grzywka - niby zwykła, ale jednak nie do końca. Gdy patrzymy na jakąś Koreankę, która takową posiada, przykuwa to naszą uwagę. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić co takiego innego jest w jej 'normalnej' fryzurze.


Magia tej grzywki polega na zebraniu włosów z samego czubka głowy. Wtedy wydaje się jakby była bardzo gruba i masywna.


Nie jest trudne, aby ściąć włosy w ten sposób, ale jednak daje to ciekawy efekt. Poza tym nikt nie mówi, że trzeba iść od razu do fryzjera na ścięcie, wystarczy trochę zainwestować i kupić sobie doczepianą grzywę.


W wielu krajach azjatyckich, nie tylko w Korei, gdy pójdziemy do salonu fryzjerskiego możemy zwyczajnie poprosić o 'koreańską grzywkę' i po jakimś czasie wyjdziemy z taką na głowie. Podejrzewam, że w Polsce nawet po dłuższym objaśnianiu fryzjerowi o co nam chodzi i tak nie osiągniemy zamierzanego efektu.


wtorek, 20 marca 2012

Facebook

Od dzisiaj ruszyła oficjalna strona bloga na fecebooku, na której można dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawych informacji. Zapraszam do odwiedzania :)


Klikajcie 'lubię to'!


poniedziałek, 19 marca 2012

Nogi

Azjaci są z natury dużo drobniejsi od europejczyków, co za tym idzie nogi też mają mniej masywne. W krajach dalekiego wschodu zwraca się dużą uwagę na te części ciała. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Większość celebrytów balansuje na granicy z niedowagą i mając niezwykle chude nogi oraz uda grubości łydek podkreślają jeszcze bardziej swoje kościste kształty nosząc bardzo obcisłe spodnie.


Spójrzmy przykładowo na Lee Min Ho, pomimo jego męskiej płci ma nogi, których może pozazdrościć niejedna kobieta. Wiadomo - chude nie znaczą ładne. Chodzi tu o ich kształt, czego z pewnością mu nie brakuje.

Z kobietami jest tak samo, lecz często zdarza się, że ich nogi są po prostu krzywe. W Korei nie wszyscy ludzie mają tak ładne i kształtne nogi, jak celebryci. Osoby z showbiznesu zazwyczaj nie mają wyboru i muszą się ciągle odchudzać, bo np. wymaga tego następna rola. To odchudzanie wpływa w dużej mierze na wygląd.






niedziela, 18 marca 2012

Koreański koczek

Na pewno nie wszyscy wiedzą, że tak popularny koczek w Ameryce, Europie i innych częściach świata wywodzi się właśnie z Korei. Jest to tam bardzo popularna fryzura i nosi ją bardo dużo osób.


Takie upięcie włosów jest bardzo proste i ładnie wygląda na głowie. Nadaje jej smuklejszy kształt. Tą fryzurę można uczesać sobie na imprezę, do szkoły, pracy, czy innych miejsc. Jest elegancka, ale nie do końca i właśnie dzięki temu doskonale wpasowuje się w każdą sytuację.


Sposób wykonania:
1. Zbierz wszystkie włosy i upnij je w kucyka jak najbliżej czubka głowy
2. Z włosów zrób rulonik
3. Zawiń je dookoła gumki
4. Zepnij drugą gumką
5. Według własnej inwencji niektóre 'pejsy' wypuść na wierzch, rozczochraj trochę lub delikatnie poluzuj włosy przy czubku głowy


Jeśli ktoś ma ochotę, może ozdobić swoją nową fryzurę jakąś spinką lub opaską :)


sobota, 17 marca 2012

Mori Girls

Dość długo nie pisałam. Ostatnio w szkole jest masa sprawdzianów i ciężko mi znaleźć czas dla siebie. Mimo wszystko postaram się nadrobić zaległości :)


Mori znaczy po Japońsku 'las'. Moda ta pojawiła się na ulicach Tokio dopiero w 2007 roku. Określa dziewczynę, która wygląda jakby mieszkała w lesie. Ten wygląd jest bardzo naturalny i delikatny. Pierwowzorem mody Mori Girls jest aktorka Yu Aoi, która grała w filmie Honey & Clover. 

Mori Girls to nie tylko styl ubioru, ale także styl życia. Lubią one stare ubrania, kieszonkowe zegarki, picie herbaty oraz zakupy w babcinej szafie. Są bardzo naturalne, ale nie znaczy to, że bycie nimi jest proste. Często mają kompleksy.


Dziewczyny lasu z przyjemnością wymieniają się między sobą ubraniami. Często podróżują z przyjaciółmi samolotem, rowerem, a najchętniej pieszo. Interesuje je nieco kultura europejska oraz fascynują się robieniem zdjęć. Te nieśmiałe i słodkie panienki mają bardzo dobre maniery.


Włosy Mori Girls mogą być najróżniejsze - proste, falowane, czy plecione. Co do tego nie ma żadnych zastrzeżeń, chodzi tylko o to, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie. Do ich ozdobienia używa się wszelkiego typu wstążek, gumek oraz spinek. Jednymi z najpopularniejszych ozdób są również kwiaty i owoce. 


Jeśli chodzi o makijaż, tak samo, jak  włosy - powinien być bardzo naturalny. Cień do powiek jest najczęściej brązowy, albo nie ma go wcale. Skórę należy utrzymywać w czystości i niezwykle gładką, bez żadnych zanieczyszczeń. Mori Girls umiłowały sobie również okrągłe, rumiane policzki.


Kolory, jakie są używanie przez Mori Girls to biały, kość słoniowa, błękit i wszystkie pastele. Można również spotkać od czasu od czasu ciemną zieleń, bordowy, granatowy, czy żółty jak musztarda.

Kupując ubrania w tym stylu zamiast S/M wybiera się L/XL. Stawia się na objętość i warstwy, a wzory w paski, kratkę i kwiaty są tak samo popularne. O dziwo w workowatych ubraniach Azjatki wyglądają na jeszcze drobniejsze, niż w rzeczywistości są :)

Nie można zapomnieć o kapeluszach, najczęściej wiklinowych, ale także w przeróżne wzory. Zarówno one, jak i torby stanowią ważny element wyglądu Mori Girls. Szale, apaszki, długie skarpetki i podkolanówki w połączeniu z resztą stroju jeszcze bardziej dają wrażenie delikatności i niewinności.


Każda prawdziwa Mori Girl jest niezwykle kreatywna, ponieważ tak na prawdę nikt nigdy nie widział duszków, czy elfów żyjących w lesie, a one swoją wyobraźnią, poprzez ubiór, zachowanie i styl życia oddają ich własnie wyobrażenie o leśnym świecie. Często swój styl przenoszą również do domu, wykorzystując w nim takie same kolory, delikatność wzorów. Próbują np. poprzez roślinność stworzyć tam swój własny kawałek lasu. 


O dziwo istnieje nawet 60 zasad jak być Mori Girl. Są po angielsku, ale myślę, że da radę :)


poniedziałek, 12 marca 2012

Mundurek szkolny

W szkołach są specjalne regulaminy dotyczące tego, jak powinno się ubierać. Nie można nosić przeźroczystych i odsłaniających brzuch bluzek oraz takich, które reklamują napoje alkoholowe lub papierosy. Niedopuszczalne są również ubrania z obraźliwymi nadrukami. Każda szkoła ma inny (czasem nieznacznie) wzór mundurków. Uczniowie mają także specjalne stroje na WF. Na cieplejsze dni T-shirt i spodenki, a na chłodniejsze długie spodnie (oczywiście z logiem szkoły).

Korea
W Korei Południowej mundurek nosi nazwę gyobok. Jest noszony przej uczniów szkół średnich oraz niektórych prywatnych podstawówek i przedszkoli. Uważa się go za typowy strój młodzieży, ponieważ noszą go prawie przez cały dzień.

Japonia
W wielu rejonach kraju uczniowie szkół podstawowych nie muszą nosić mundurków (seifuku). Można je zmieniać w zależności od pory roku i aktualnej pogody.

Chiny
W Chinach mundurki nazywają się mao. Zasady ich noszenia są takie same jak w Korei i Japonii.


Gakuran
Gakuran (lub tsume-eri) to mundurek szkolny głównie dla chłopców używany w wielu szkołach. Zwykle ma kolor czarny, ale zdarza się również granatowy. Górna część mundurku ma stojący kołnierz i jest ozdobiona godłem szkoły. Spodnie mają proste nogawki. Drugi guzki od góry można odczepić i oddać dziewczynie, co traktowane jest jako wyznanie miłosne.


Strój marynarski
Strój marynarski to rodzaj mundurka noszonego przez dziewczyny. Składa się z bluzy powiązanej z kołnierzem marynarskim i plisowanej spódnicy oraz wstążki przyczepionej z przodu bluzki. Są dwa rodzaje mundurków. Na lato i na zimę. Różnią się one tkaniną i długością rękawów.


sobota, 10 marca 2012

Lolita Fashion


Lolita fashion to moda opierająca się na epoce wiktoriańskiej. Ten styl rozpowszechnił się w 1970 roku, kiedy marki takie jak Pink House rozpoczęły sprzedaż ubrań, które jak na dzisiejsze standardy mogłyby być uznawane za 'lolita'. Moda ta stała się lepiej rozpoznawalna, gdy weszły zespoły typu Princess Princess, noszące bardzo oryginalne i skomplikowane stroje. Fani ich muzyki przyjęli to jako własny styl.


Ubrania w stylu lolita są wzorowane na odzieży z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Najczęściej nosi się sukienki do kolan z wieloma halkami i falbankami. Kolory bywają przeróżne. Z czasem zaczęto włączać również gorsety oraz spódnice do kostek. Ważnym elementem są nakrycia głowy.


Gothic Lolita
Gothic Lolita (w skrócie GothLoli) to połączenie gotyku i mody Lolita, powstało ono w 1990 roku. Ta moda charakteryzuje się ciemnym ubraniem i makijażem. Kolory nie muszą być koniecznie czarne, ciemne błękity, czy fiolety też wchodzą w grę. Podobnie do niektórych zachodnich stylów biżuteria w kształcie krzyża lub innych religijnych symboli oraz torby w tego typu kształtu stanowią konieczne akcesoria.


Sweet Lolita 

Sweet Lolita (znany również jaki ama-Loli) jest dokładnym przeciwieństwem Gothic Lolita. Dominują tu słodkie i jasne kolory. Najczęstszymi wzorami używanymi na ubraniach są motywy owocowe, kwiatowe, zwierzęce, koronki, kokardy oraz wstążki. Ten styl jest odniesieniem do Alicji w Krainie Czarów i innych tego typu baśni. Torebki często mają kształt truskawki, korony, serca lub jakiegoś zwierzęcia.


Classic Lolita
Classic Lolita jest bardziej poważną odmianą tego stylu. To coś pomiędzy Gothic Lolita a Sweet Lolita. Można powiedzieć, że jest on bardziej wytworny, ponieważ wykorzystuje się małe, skomplikowanie wzory oraz bardziej stonowane kolory. Obuwie i inne akcesoria są mniej fikuśne, a bardziej funkcjonalne. W makijażu stawia się na naturalność.


Punk Lolita
Punk Lolita to pomieszanie punku z elementami lolity. Popularne są motywy takie jak postrzępione tkaniny, krawaty, łańcuszki, agrafki. Popularne są buty na platformach.


Princess Lolita
Princess Lolita (inaczej Hime Lolita) jest oparty na wyglądzie europejskiej arystokracji. Powstał pod koniec 2000 roku. Ważnym elementem są tiary i inne księżniczkowe akcesoria.


Shiro i Kuro Lolita
Shiro Lolita ('Biała' Lolita) to strój wykonany w całości w białym lub kremowym kolorze, natomiast jego odpowiednik Kuro Lolita ('Czarna' Lolita) jest wykonany w całości w czarnym kolorze. Nie chodzi tu o rodzaj ubioru, tylko o kolory, może być Gothic, Sweet, czy Classic Lolita.


Sailor Lolita
Sailor Lolita to rodzaj mody Lolita z elementami marynarskimi. Nosi się krawaty, czapki żeglarskie, ubrania w paski. Najczęstrzymi kolorami są biały, czarny, niebieski oraz granatowy.


Country Lolita
Country Lolita pochodzi od stylu Sweet Lolita. Te dwa style jest ciężko odróżnić ze względu na użycie tych samych schematów i słodkich motywów. Cechą, która je odróżnia jest noszenie prze Country Lolita wszelkiego rodzaju kapeluszy i koszyków ze słomy.


Wa Lolita
Wa Lolita (lub Wa Loli) łączy w sobie tradycyjne japońskie ubrania z modą Lolita. W strój najczęściej wchodzi przerobione kimono, obcięte u dołu.


wtorek, 6 marca 2012

Szkolnictwo w Chinach

Edukacja chińska osiągnęła wielki skok w przód, ponieważ w ciągu ponad pół wieku udało się wyeliminować niemal całkowicie analfabetyzm, który jeszcze w latach 40 XX wieku dotykał 80% ludzi. Chiny są w czołówce krajów z najlepszymi osiągnięciami edukacyjnymi.

Etapy nauki:
  • Przedszkole (3-5 lat)
  • Szkoła podstawowa (6-11 lat)
  • Szkoła średnia niższego stopnia (12-15 lat)
  • Szkoła średnia wyższego stopnia (15-18 lat)


Szkoły podstawowe to zazwyczaj wielkie molochy. Nauczycieli jest czasem kilkudziesięciu, a uczniów tysiące. Jedna klasa ma około 60 osób, a godzina lekcyjna trwa 40 minut. Sale są bardzo dobrze wyposażone, na każdej ławce na ucznia czeka darmowy komplet podręczników i ćwiczeniówek, przez co nie ma sytuacji typu 'zapomniałam książki'.

Lekcje rozpoczynają się wcześnie rano. Około południa uczniowie mają 2-u godzinną przerwę, a po niej powrót do nauki. Tak jak w innych krajach azjatyckich, w Chinach dzieci również mają cały tydzień zapchany różnymi zajęciami dodatkowymi. Niektóre odbywają się w szkole, a niektóre poza nią. Ostatni dzwonek w placówkach wybija zazwyczaj między 20-22.

sobota, 3 marca 2012

Styl safari

Gdy słyszymy słowo 'safari' od razu przychodzi nam na myśl Afryka, upały, kolory ziemi i bezkształtne ubrania.

W Korei styl safari można zobaczyć jako bardzo kobieca kompozycja. Występują w niej beże, różne odcienie zieleni, brązu oraz biel. Dla bardziej śmiałych kurtki nawiązujące do tematyki wojskowej można połączyć z elegancką sukienką lub spódnicą. Aby dopełnić wygląd zakłada się duże, masywne buty.


Gdy nie mamy w szafie żadnej kurtki albo kamizelki tego typu, możemy zastąpić je zwykłym zielonym swetrem. Jeśli boisz się, że taki strój cię postarza załóż jakieś duże, modne okulary, do tego torbę i gotowe. :)


Często do tego stylu używa się również zwierzęcych wzorów. W końcu centki, paski zebry, czy skóra węża jeszcze bardziej kojarzą się z sawanną.