sobota, 18 lutego 2012

K-pop

Jak się zapewne domyślacie K-pop to skrót od koreańskiego popu. W roku 1995 powstała największa agencja do 'łapania talentów' w Korei Południowej - SM Entertaiment. Wtedy też powstały pierwsze grupy dziewcząt i zespoły chłopców. Przez następne lata tworzono więcej takich przedsiębiorstw. W tym okresie w Korei pojawiał się również hip hop i R&B. Od 2000 roku K-pop za pośrednictwem internetu zaczłą stawać się popularny na całym świecie. Wielu wykonawców (SS501, SHINee, BEAST, Girls Generation, Kara, czy Super Junior) zaczęło kierować się również na rynek japoński.
Ten gatunek zyskuje coraz więcej wpływów na rynkach zagranicznych poza Azją, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W 2001 roku Bumsoo Kim jako pierwszy zadebiutował na amerykańskiej liście Billboard Hot 100, a począwszy od niego było dużo podobnych wykonawców.


K-pop charakteryzuje się dość banalną treścią piosenek oraz melodyjną muzyką, która łatwo wpada w ucho. Zespoły składają się głównie z samych dziewcząt lub samych chłopców. Aby być w takim zespole nie liczy się tylko piękny głos ale wygląd i umiejętność zgromadzenia dużej publiki.


Przykładowe teledyski :P
2 komentarze:

  1. Zdarza mi się słuchać koreańskiej muzyki. A zespół z tego drugiego teledysku nawet lubię ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kocham K-Pop a zwłaszcza Super Junior :)

    OdpowiedzUsuń

Proszę nie zostawiać komentarzy zawierających adresy blogów czy stron internetowych, ponieważ zostaną one natychmiast usunięte.