sobota, 10 marca 2012

Lolita Fashion


Lolita fashion to moda opierająca się na epoce wiktoriańskiej. Ten styl rozpowszechnił się w 1970 roku, kiedy marki takie jak Pink House rozpoczęły sprzedaż ubrań, które jak na dzisiejsze standardy mogłyby być uznawane za 'lolita'. Moda ta stała się lepiej rozpoznawalna, gdy weszły zespoły typu Princess Princess, noszące bardzo oryginalne i skomplikowane stroje. Fani ich muzyki przyjęli to jako własny styl.


Ubrania w stylu lolita są wzorowane na odzieży z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Najczęściej nosi się sukienki do kolan z wieloma halkami i falbankami. Kolory bywają przeróżne. Z czasem zaczęto włączać również gorsety oraz spódnice do kostek. Ważnym elementem są nakrycia głowy.


Gothic Lolita
Gothic Lolita (w skrócie GothLoli) to połączenie gotyku i mody Lolita, powstało ono w 1990 roku. Ta moda charakteryzuje się ciemnym ubraniem i makijażem. Kolory nie muszą być koniecznie czarne, ciemne błękity, czy fiolety też wchodzą w grę. Podobnie do niektórych zachodnich stylów biżuteria w kształcie krzyża lub innych religijnych symboli oraz torby w tego typu kształtu stanowią konieczne akcesoria.


Sweet Lolita 

Sweet Lolita (znany również jaki ama-Loli) jest dokładnym przeciwieństwem Gothic Lolita. Dominują tu słodkie i jasne kolory. Najczęstszymi wzorami używanymi na ubraniach są motywy owocowe, kwiatowe, zwierzęce, koronki, kokardy oraz wstążki. Ten styl jest odniesieniem do Alicji w Krainie Czarów i innych tego typu baśni. Torebki często mają kształt truskawki, korony, serca lub jakiegoś zwierzęcia.


Classic Lolita
Classic Lolita jest bardziej poważną odmianą tego stylu. To coś pomiędzy Gothic Lolita a Sweet Lolita. Można powiedzieć, że jest on bardziej wytworny, ponieważ wykorzystuje się małe, skomplikowanie wzory oraz bardziej stonowane kolory. Obuwie i inne akcesoria są mniej fikuśne, a bardziej funkcjonalne. W makijażu stawia się na naturalność.


Punk Lolita
Punk Lolita to pomieszanie punku z elementami lolity. Popularne są motywy takie jak postrzępione tkaniny, krawaty, łańcuszki, agrafki. Popularne są buty na platformach.


Princess Lolita
Princess Lolita (inaczej Hime Lolita) jest oparty na wyglądzie europejskiej arystokracji. Powstał pod koniec 2000 roku. Ważnym elementem są tiary i inne księżniczkowe akcesoria.


Shiro i Kuro Lolita
Shiro Lolita ('Biała' Lolita) to strój wykonany w całości w białym lub kremowym kolorze, natomiast jego odpowiednik Kuro Lolita ('Czarna' Lolita) jest wykonany w całości w czarnym kolorze. Nie chodzi tu o rodzaj ubioru, tylko o kolory, może być Gothic, Sweet, czy Classic Lolita.


Sailor Lolita
Sailor Lolita to rodzaj mody Lolita z elementami marynarskimi. Nosi się krawaty, czapki żeglarskie, ubrania w paski. Najczęstrzymi kolorami są biały, czarny, niebieski oraz granatowy.


Country Lolita
Country Lolita pochodzi od stylu Sweet Lolita. Te dwa style jest ciężko odróżnić ze względu na użycie tych samych schematów i słodkich motywów. Cechą, która je odróżnia jest noszenie prze Country Lolita wszelkiego rodzaju kapeluszy i koszyków ze słomy.


Wa Lolita
Wa Lolita (lub Wa Loli) łączy w sobie tradycyjne japońskie ubrania z modą Lolita. W strój najczęściej wchodzi przerobione kimono, obcięte u dołu.


2 komentarze:

  1. bardzo ciekawie to opisałaś! nie wiedziałam, że pojęcie 'Lolita' wychodzi poza granice słodkich dziewczyn w różowych sukienkach z masą kokardek, a co dopiero, by łączyć takie style jak np. punk lolita! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny styl bardzo mi sie podoba ale niestety za innym ide ale bardzo mi sie podoba te kolory i w ogolę słodko, na pewno każda dziewczyna/kobieta niekiedy chce wyglądać jak mała słodka dziewczynka którą każdy Kocha!!!

    OdpowiedzUsuń

Proszę nie zostawiać komentarzy zawierających adresy blogów czy stron internetowych, ponieważ zostaną one natychmiast usunięte.