poniedziałek, 12 marca 2012

Mundurek szkolny

W szkołach są specjalne regulaminy dotyczące tego, jak powinno się ubierać. Nie można nosić przeźroczystych i odsłaniających brzuch bluzek oraz takich, które reklamują napoje alkoholowe lub papierosy. Niedopuszczalne są również ubrania z obraźliwymi nadrukami. Każda szkoła ma inny (czasem nieznacznie) wzór mundurków. Uczniowie mają także specjalne stroje na WF. Na cieplejsze dni T-shirt i spodenki, a na chłodniejsze długie spodnie (oczywiście z logiem szkoły).

Korea
W Korei Południowej mundurek nosi nazwę gyobok. Jest noszony przej uczniów szkół średnich oraz niektórych prywatnych podstawówek i przedszkoli. Uważa się go za typowy strój młodzieży, ponieważ noszą go prawie przez cały dzień.

Japonia
W wielu rejonach kraju uczniowie szkół podstawowych nie muszą nosić mundurków (seifuku). Można je zmieniać w zależności od pory roku i aktualnej pogody.

Chiny
W Chinach mundurki nazywają się mao. Zasady ich noszenia są takie same jak w Korei i Japonii.


Gakuran
Gakuran (lub tsume-eri) to mundurek szkolny głównie dla chłopców używany w wielu szkołach. Zwykle ma kolor czarny, ale zdarza się również granatowy. Górna część mundurku ma stojący kołnierz i jest ozdobiona godłem szkoły. Spodnie mają proste nogawki. Drugi guzki od góry można odczepić i oddać dziewczynie, co traktowane jest jako wyznanie miłosne.


Strój marynarski
Strój marynarski to rodzaj mundurka noszonego przez dziewczyny. Składa się z bluzy powiązanej z kołnierzem marynarskim i plisowanej spódnicy oraz wstążki przyczepionej z przodu bluzki. Są dwa rodzaje mundurków. Na lato i na zimę. Różnią się one tkaniną i długością rękawów.


4 komentarze:

  1. Ciekawe. Od zawsze podobały mi się azjatyckie mundurki i te długie podkolanówki... Chciałabym, aby w mojej szkole nosiło się takie mundurki.

    OdpowiedzUsuń
  2. podoba mi się pomysł z guzikami, to całkiem słodkie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdyby w Polsce noszono taki mundurki nie miałabym nic przeciwko. Od znajomej japonki wiem, że japonki naprawdę noszą tak krótkie spódniczki. Specjalnie podwijają je pod biust. Są naprawdę krótkie.

    OdpowiedzUsuń

Proszę nie zostawiać komentarzy zawierających adresy blogów czy stron internetowych, ponieważ zostaną one natychmiast usunięte.