wtorek, 6 marca 2012

Szkolnictwo w Chinach

Edukacja chińska osiągnęła wielki skok w przód, ponieważ w ciągu ponad pół wieku udało się wyeliminować niemal całkowicie analfabetyzm, który jeszcze w latach 40 XX wieku dotykał 80% ludzi. Chiny są w czołówce krajów z najlepszymi osiągnięciami edukacyjnymi.

Etapy nauki:
  • Przedszkole (3-5 lat)
  • Szkoła podstawowa (6-11 lat)
  • Szkoła średnia niższego stopnia (12-15 lat)
  • Szkoła średnia wyższego stopnia (15-18 lat)


Szkoły podstawowe to zazwyczaj wielkie molochy. Nauczycieli jest czasem kilkudziesięciu, a uczniów tysiące. Jedna klasa ma około 60 osób, a godzina lekcyjna trwa 40 minut. Sale są bardzo dobrze wyposażone, na każdej ławce na ucznia czeka darmowy komplet podręczników i ćwiczeniówek, przez co nie ma sytuacji typu 'zapomniałam książki'.

Lekcje rozpoczynają się wcześnie rano. Około południa uczniowie mają 2-u godzinną przerwę, a po niej powrót do nauki. Tak jak w innych krajach azjatyckich, w Chinach dzieci również mają cały tydzień zapchany różnymi zajęciami dodatkowymi. Niektóre odbywają się w szkole, a niektóre poza nią. Ostatni dzwonek w placówkach wybija zazwyczaj między 20-22.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę nie zostawiać komentarzy zawierających adresy blogów czy stron internetowych, ponieważ zostaną one natychmiast usunięte.