piątek, 2 marca 2012

Szkolnictwo w Japonii

W Japonii sukces i status społeczny zależy głównie od otrzymanego wykształcenia. System edukacyjny jest jednym z najbardziej wymagających. Nie istnieje tam sztywny program nauczania, każda szkoła opracowuje swój własny.

Etapy nauki:
 • Przedszkole (3-6 lat)
 • Szkoła podstawowa (6 klas, 6-12 lat)
 • Szkoła średnia niższego stopnia (3 klasy, 12-15 lat)
 • Szkoła średnia wyższego stopnia (3 klasy, 15-18 lat)
 • Uniwersytet (4-letni licencjat lub 2-letni kurs magisterki)

Japoński rok szkolny rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w marcu. W międzyczasie uczniom przysługują kilkutygodniowe wakacje letnie oraz dwutygodniowe ferie zimowe. Między starym, a nowym rokiem szkolnym również jest dwa tygodnie przerwy. Lekcje trwają zazwyczaj od 8 do 15. 


Japońskie szkoły są nowoczesne oraz bardzo dobrze wyposażone w niezbędny sprzęt i pomoce naukowe. Wielu uczniów uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne. W placówkach obowiązkowe są mundurki (np. gaku-ran).

4 komentarze:

 1. Mandurki gaku-ran?
  A czym się różnią od seifuku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gaku-ran to jeden z rodzai mundurków :)

   Usuń
 2. Oj jest sztywny program nauczania, w szkolach panstwowych jak najbardziej. W prywatnych - tyle tylko ze musza sie dostosowac do programow z MEXT, jak to robia to ich sprawa. Choc o ile dostaja dofinansowanie z MEXT, to tez sztywny program nauczania maja.
  Mundurki nie sa obowiazkowe w panstwowych szkolach podstawowych, oraz czasem w szkolach Srednich prywatnych. Choc ostatnio coraz wiecej bardziej "postepowych" szkol, o profilu miedzynarodowym, daje sobie spokoj z mundurkami.

  Szkoly sa nowoczesne i dobrze wyposazone? Widac nigdy nie bylas w panstwowej szkole na japonskiej pipidowce. Bo wbrew pozorom, istnieje Japonia takze poza Tokio.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skąd masz taka wiedze na temat Japonii Korei i Chinach ? Byłas tam ? Jezeli tak to opowiedz jak tam jest . Prosze .

  OdpowiedzUsuń

Proszę nie zostawiać komentarzy zawierających adresy blogów czy stron internetowych, ponieważ zostaną one natychmiast usunięte.